باربی و درگ ملکه رویاهای مشابهی دارند

داشتن توانایی آزمایش احتمالات در بازی بخش ضروری دوران کودکی است. کریس برن، مشاور اسباب‌بازی مستقل و مورخ که توسط The Toy Guy نوشته شده است، به Polygon گفت: «تخیل برای ما انسان‌ها بسیار مهم است. “بازی باربی همیشه در مورد تلاش برای شناسایی هویت های جدید و نگاه کردن به چگونه با تلاش بر روی این همه چیزهای مختلف، خود را کشف کنم؟ و هنگامی که (شما) این کار را با یک توده بی اثر پلی وینیل کلراید انجام می دهید، بی خطر است.

او سایه چشمی دارد که اکنون سنگین تر شده است. بنکس به Polygon گفت: تنها چیزی که از دست می‌رود، مژه‌های دراماتیک است. فکر نمی‌کنم زمان زیادی طول بکشد تا کن یک درگ کوئین باشد.»

استون گفت: «دختران انسان‌هایی کاملاً شکل‌گرفته هستند و فقط دو نوع بازی نمی‌خواهند. تمام انگیزه باربی در ذهن روث مربوط به لباس بود، در مورد تجربه بازی بود. باربی یک مانکن کوچک کوچک بود.»

تاکید بر جایگاه باربی به عنوان یک مانکن بیش از یک شخصیت کامل، طراحی او در آن زمان بود. برای مدتی پس از اولین حضور او، سر عروسک نمادین برای کمک به دختران در پوشیدن لباس‌های جدید به راحتی از بین می‌رفت. اگرچه دو شغل اصلی باربی – مدل مد و عروس – در مقایسه با مجموعه‌ای از گزینه‌های امروزی محدود به نظر می‌رسند، اما هنوز هم در مقایسه با آنچه قبلاً بود، انتخابی رهایی بخش هستند. هسته اصلی تفاوت تخیل است. در حالی که عروسک های بچه دختران را به مادری می سپارند، باربی به دختران جوان اجازه می دهد تا سناریوهایی را ایجاد کنند که هیچ ربطی به تربیت فرزند نداشت.

شاید اینطور نباشد که شخصیت درگ واقعاً کسی باشد، اما انتخاب‌هایی که یک ملکه هنگام نقاشی انجام می‌دهد یا انتخاب‌هایی که یک کودک هنگام بازی انجام می‌دهد، خواسته‌های درونی او را آشکار می‌کند. اجازه دادن به کودکان برای انتخاب‌هایی که منعکس‌کننده خواسته‌ها و نیازهای آنهاست، نه تنها آنها را شادتر می‌کند، بلکه نشان می‌دهد که نقش‌های جنسیتی ضعیف‌تر از عروسک‌های کاغذی قدیمی هستند.

بخوانید:   10٪ تخفیف برای کنسول بازی Xbox Series X، اما نه از آمازون

منبع: https://www.polygon.com/23787480/barbie-drag-queen-trixie-mattel-missy-steak

اما باربی همه آنها را کتک زد. در سال 1965، Mattel، شرکت اسباب‌بازی که توسط خالق باربی، روث هندلر و همسرش الیوت تأسیس شد، خانم فضانورد باربیکه نسخه اصلی آن در اسمیتسونیان به نمایش گذاشته شده است. او یک کت و شلوار فضایی نقره ای با چکمه های قهوه ای زیپ دار و دستکش های همسان پوشیده بود. او با رژ لب قرمز و سایه چشم آبی چهره‌ای کاملاً زیبا داشت. تنها لوازم جانبی غیر قابل پوشیدن او پرچم آمریکا بود. تا زمانی که راید به فضا سفر کرد، یک نسل کامل از دختران همان شرایط را در کیهانی که خودشان ساخته بودند تصور می کردند، تنها با پلاستیک بدن باربی و سیناپس های مغز تخیلی خودشان.

تانیا لی استون، نویسنده کتاب، «کاری که روث انجام داد این بود که عروسکی را در دستان دختران قرار داد و لباس‌هایی را که با آن‌ها همراهی می‌کرد، می‌گفت: «شما می‌توانید هر شغلی را که می‌خواهید داشته باشید، چه جامعه فعلی‌تان آن را به شما بگوید یا نه.» خوب، بد، و باربی: تاریخچه یک عروسک و تأثیر او بر ما و یکی از اساتید کالج Champlain به Polygon گفت. او قبل از اینکه فرهنگ ما این را بگوید، این را می گفت.

میسی استیک، درگ ملکه ساکن بوستون، بازی با عروسک‌های باربی در خانه پرستار بچه‌اش را در کودکی به یاد می‌آورد و شباهتی بین نوع بازی‌هایی که باربی تشویق می‌کند و کاری که اکنون به عنوان یک مجری انجام می‌دهد، می‌بیند.

هندلر ممکن است قصد داشته باشد دنیای دختران جوان را با معرفی باربی گسترش دهد، اما واقعیت بسیار فراتر از قصد او بوده است. وقتی در کنار هنر درگ در نظر گرفته شود، شعار باربی – “ما دخترا هر کاری میتونیم بکنیم!” – حسی مشابه هنر درگ نیز دارد. برن گفت: «قدرت و سیاست زیادی در کشش وجود دارد. درگ با بازی باربی تفاوتی ندارد. این پیام همیشه در نمایش هایی مانند نمایش داده می شود مسابقه کشیدن، که دائماً بر توانایی شکل هنری برای توانمندسازی افرادی که آن را تمرین می کنند تأکید می کند. و به عنوان منتقد فرهنگی مانوئل بتانکور در آتلانتیک اشاره می کند، تصویرهای دیگری نیز با این طنین بازی کرده است. در موزیکال La Cage aux Follesآلبین، شخصیت اصلی درگ کویین که نقش زازا را بازی می‌کند، می‌خواند: «برای اینکه افسردگی از بین برود/ تعدادی بدلیجات روی گوشم پیچ می‌کنم/ و سنجاق‌ها و تاج‌ام را می‌گذارم/ و کمی ریمل دیگر می‌زنم.»

اما در حالی که ممکن است باربی برای بازی کودکان در نظر گرفته شده باشد، نمی توان انکار کرد که این عروسک سابقه طولانی و داستانی در فرهنگ درگ دارد. یک باربی مد که در سال 2012 منتشر شد توسط مشترک طراحی شد فیلیپ بلوند، مشتاق و طراح درگو در سال 2017، هنرمند مارک جاناتان برای تبدیل بوم خالی باربی به مسابقه درگ RuPaul ملکه ها.

میسی استیک درگ ملکه یک لباس نارنجی روشن، از جمله یک پر سر پوشیده است.

عکس: میسی استیک

او به Polygon گفت: «باربی به نوعی درگ ملکه بچه‌ها است، در طرز لباس پوشیدن ما، مثلاً «اوه، شماره پرستار یا شماره پزشک را می‌زنم». “این یک باور ساختگی است، اما این قدرتی است که می تواند از ساختگی ناشی شود.” او افزود: «باربی هر شغلی در دنیا پیدا می‌کند. کاری نیست که او نتواند انجام دهد! کشیدن یعنی پوشیدن لباسی که زن را می‌سازد و ناگهان تو زن می‌شوی.»

باربی داشته است بیش از 200 شغل در دوران تصدی اسباب بازی او او در سال 1992 یک خواننده رپ بود، سالها قبل از اینکه یک رپر زن جایزه گرمی را دریافت کند. در همان سال، ماتل یک نامزد ریاست جمهوری باربی را منتشر کرد، عروسکی که 24 سال جلوی ریاست هیلاری کلینتون را گرفت. رزومه چشمگیر باربی در مرکز صحنه قرار دارد بازار یابی برای اقتباس سینمایی آینده روی پوستر شخصیت اما مکی نوشته شده است: «این باربی جایزه نوبل فیزیک دارد». باربی الکساندرا شیپ یک نویسنده مشهور است. در میان پوسترها وکیل، رئیس جمهور، پزشک و غیره گنجانده شده است. خیلی سریع، پوسترها به یک حس اینترنتی تبدیل شدند که ویدیوهای ویروسی را ایجاد کردند، که بسیاری از آنها شامل چرخش های مربوط به درگ بودند. ویدئویی از TikToker Mikey Angelo که فرمت پوستر را با طعنه‌ها و داستان‌های زیادی ترکیب می‌کند مسابقه درگ RuPaul بیش از 1.3 میلیون بازدید به دست آورد.

اریکا رند، پروفسور هنرهای تجسمی در کالج بیتس، چیزی مشابه را در کتاب خود بیان کرده است لوازم جانبی عجیب و غریب باربیاز این نظر که “معنای تولید شده توسط Mattel” و “تعبیر تولید شده توسط مصرف کننده” در مورد نماد قد 11 اینچی بسیار متفاوت است. او می‌نویسد: «یک مصرف‌کننده ممکن است برای اعتراض به کلیشه‌های جنسی سرکوب‌گر لباس‌های کن باربی را بپوشد. به نظر می‌رسد که دیگران از طریق بازی‌هایی که به نظر می‌رسد از دستورالعمل‌های ماتل پیروی می‌کنند، مقاومت نشان داده‌اند، مثلاً از حرفه‌های پر زرق و برق باربی برای تصور کردن خود از شرایط دشوار استفاده می‌کنند.»

عروسک باربی با ارائه گزینه‌هایی که هنوز در دنیای واقعی در دسترس دختران جوان نیست، به نمادی از نادیده گرفتن انتظارات و محدودیت‌های جنسیتی تبدیل شد، یک اصل مشترک در هنر کشیدن. از این نظر، و در بسیاری دیگر، باربی مطمئناً یک درگ کوئین است. اگر درگ تصورات جنسیت را با اجازه دادن به افراد برای پوشیدن لباس‌های بسیار زنانه یا فوق‌مردانه یا حتی غیرمنتظره، زیر و رو می‌کند، پس هدف باربی از پوشیدن لباس فضانورد مشابه بود. در سال 1965، زمانی که باربی کت و شلوار نقره ای و کلاه سفید خود را پوشید، پیامی فرستاد که رفتن به فضا جنسیت ندارد و دختران جوان را تشویق کرد تا علیه سیستم کنونی شورش کنند، سیستمی که از آنها می خواست هر تصور احمقانه ای درباره تبدیل شدن یک دختر به یک دختر را رد کنند. عضوی از خدمه فضاپیمایی یا خدای ناکرده خودش خلبان شاتل.

باربی بر اساس این اخلاق عمل می کند که «اگر می توانی آن را در خواب ببینی، می توانی آن باشی»، به گونه ای که بی شباهت به کشیدن نیست. تریکسی ماتل، که کششش تحت تأثیر باربی است، گفت: «وقتی باربی به فروش رفت، هیچ‌کس تا به حال زنی با سینه بدون شوهر، که تنها زندگی می‌کرد و شغل داشت، ندیده بود. نام)، در یک ویدیو برای InStyle. “پیشگامانه.” اغلب، وقتی یک هنرمند درگ صورت خود را نقاشی می‌کند و لباسی به تن می‌کند، لباسی به تن می‌کند که نیست. اما برای طول یک آهنگ چهار دقیقه ای، آنها می توانند هر چیزی باشند: یک بیگانه فضایی، یک عروس سرخ شده یا هر چیزی که تخیل و توانایی نقاشی آنها می تواند اجازه دهد. همان‌طور که باربی محدودیت‌های ممکن را برای کسانی که با او بازی می‌کردند را گسترش داد، هنرمندان درگ محدودیت‌های امکان را برای کسانی که در بین تماشاگران شاهد تغییر شکل آن‌ها بودند، گسترش دادند.

در سال 1960، دکتر ویلیام راندولف لاولیس دوم، رئیس کمیته مشورتی ویژه ناسا در علوم زیستی، از جری کاب، خلبان ماهری که در آن زمان رکورد جهانی پروازهای طولانی مدت بدون توقف را در اختیار داشت، دعوت کرد تا در آنچه که تبدیل می شود شرکت کند. معروف به برنامه زن در فضا. این پروژه به صورت خصوصی تامین مالی شد. به عنوان بخشی از این برنامه، کاب و حدود 19 زن دیگر دقیقاً آزمایش‌های فیزیکی مشابه مردان نامزد برنامه فضانوردی ایالات متحده را انجام داده بودند. سیزده زن، که در نهایت به عنوان معروف شدند عطارد 13، امتحانات را قبول کرد. هیچ یک از آنها اولین زن آمریکایی نخواهد بود که به فضا می رود. این تمایز متعلق به سالی راید است، که بخشی از کلاس 1978 ناسا بود و سرانجام در 18 ژوئن 1983 به فضا پرواز کرد و سقف شیشه‌ای کیهانی آمریکا را شکست.

Trixie Mattel در حال اجرا در Stagecoach در سال 2023.

عکس: اسکات دودلسون/ مربی صحنه برای Getty Images

وقتی روث هندلر در اواخر دهه 1950 باربی را اختراع کرد، درگ در ذهن او نبود، اما ایده گسترش امکانات، یکی از ویژگی‌های کشش، بود. در آن زمان، فقط دو نوع عروسک برای بازی وجود داشت: عروسک‌های بچه (که در مورد اول به آن اشاره شد) باربی تریلر تیزر) که فقط به دختران جوان اجازه می داد که به عنوان مادر در کنار هم بازی کنند. و برای شیک پوشان نوپا، عروسک های کاغذی وجود داشت، اگرچه خود عروسک ها و لباس های همراهشان شلخته و مستعد پاره شدن بودند. هندلر می خواست تجربه لباس پوشیدن یک عروسک را با واقعیت سه بعدی عروسک های بچه ترکیب کند و می خواست گزینه های بیشتری به دخترش بدهد.

باربی بر تعداد بیشماری ملکه دیگر نیز تأثیر گذاشته است. رابین بنکس، یک درگ کوئین 34 ساله ساکن نیویورک که 15 سال است اجرا می کند، خاطراتی از کوفتن موهای باربی در دوران کودکی دارد تا با قیطان های خواهرش مطابقت داشته باشد. به نظر می رسد خواهر بنکس بیشتر به جی آی جوز علاقه داشت و بنکس بیشتر به باربی علاقه داشت. وقتی همه اسباب‌بازی‌ها را برای خانه بازی جمع می‌کردند، می‌توانستند عروسک‌ها را عوض کنند. بنکس هنوز عروسک‌هایی را از ماتل جمع‌آوری می‌کند، به‌ویژه عروسک‌هایی که از کشتی‌گیران زن WWE الگوبرداری شده‌اند. او متوجه شده است که با گذشت زمان، همانطور که باربی با موهای دقیق تر و لوازم جانبی بهتر به روز شده است، عروسک فقط کشدارتر شده است.

علاوه بر این، باربی مستقیماً از مشهورترین درگ کوئین‌های آمریکا الهام گرفته است – با Trixie Mattel به عنوان یکی از برجسته‌ترین نمونه‌ها. در مقاله ای برای ووگ، ماتل، که در ظاهر شد مسابقه درگ RuPaul فصل 7 قبل از بردن Drag Race All Stars فصل 3، در مورد تأثیری که باربی بر کشش او داشت، از جمله نه تنها در لباس پوشیدن و نحوه نقاشی‌اش، بلکه در ذکاوت تجاری او صحبت کرد. Mattel چیزی شبیه به یک امپراتوری درگ ساخته است که شامل یک متل با الهام از سبک قدیمی به نام Trixie Motel و همچنین یک مجموعه تلویزیونی Discovery Plus به همین نام درباره بازسازی و افتتاح آن است. متل گفت: «وقتی بچه هستید و با باربی بازی می کنید، اساساً در حال تظاهر و تمرین برای زندگی بزرگسالی خود هستید. «وقتی شما هم مثل من پسر همجنس‌باز هستید، فکر می‌کنم ناخودآگاه شغلی را که اکنون دارم با آن اسباب‌بازی‌ها تحقق می‌بخشم. فکر کردن به آن واقعاً الهام‌بخش است.»

مانند درگ، آنچه برای باربی اهمیت دارد انتظاراتی نیست که از ما می شود، چه رفتار یک شخص، چه لباسی بپوشد یا شغل نهایی او چه خواهد بود. وقتی فردی با هر سن و جنسیتی با باربی بازی می کند، یک بوم خالی به او داده می شود و می تواند با تخیل خود داستان را پر کند. با توجه به ادامه فشار ضد کشش جناح راست، که بیشتر وسواس زیادی به دور نگه داشتن کودکان از هنر درگ دارد، دقیقاً مشخص است که حق تا چه اندازه قدرت تخیل را درک می کند. این اصل روپل که «کشیدن شما را پنهان نمی‌کند، نشان می‌دهد که چه کسی هستید» تقریباً مبتذل یا نامتعارف به نظر می‌رسد، اما وقتی او آن را به اندازه کافی بگوید، حقیقتی در آن وجود دارد.