بررسی سیاره لانا – وابستگی متقابل

خارج از این پازل‌ها، سیاره لانا گاهی اوقات به دنباله‌های اکشنی تبدیل می‌شود که شما را ملزم به تکمیل رویدادهای سریع و ساده می‌کند. هر یک از این لحظات به طور طبیعی در جریان روایت قرار می گیرند و فیلمبرداری در سراسر آن فوق العاده است. یک صحنه به یاد ماندنی تعقیب و گریز در بیابان، دوربین را می‌بیند که به داخل و خارج می‌پیوندد تا سرعت هیجان‌انگیز اکشن را ثبت کند، در حالی که گهگاه به دوردست‌ها عقب‌نشینی می‌کند تا منظره وسیع و تلاقی دشمنان را در دم شما آشکار کند. این سکانس آدرنالین را بالا می‌برد و شما را برای یک فینال آماده می‌کند که پر از تماشایی و اوج و فرودهای هیجان‌انگیز است.

توسعه‌دهنده Wishfully به وضوح چشمش به فیلم‌های سینمایی است و یک سفر سیاره‌ای را ترسیم می‌کند که هم تعلیق‌آمیز و هم صمیمانه است. سیاره لانا در مورد پیوند بین یک دختر جوان و همراه وفادارش و همچنین رابطه ما با طبیعت و سیاره ما است. گاهی اوقات لنگ می‌زند و گاهی اوقات از دلتنگی می‌گذرد، اما ارتباط قوی‌ای که بین شخصیت‌هایش ایجاد می‌کند، آن را به جلو می‌برد، همانطور که در انواع پازل‌های جذاب و سبک هنری فوق‌العاده‌ای که دنیای عجیب اما آشنای آن را زنده می‌کند، کاوش می‌کنید. Planet of Lana شاید بهترین بازی منتشر شده در سال جاری نباشد، اما به عنوان یکی از خاطره انگیزترین ها باقی خواهد ماند.

منبع: https://www.gamespot.com/reviews/planet-of-lana-review-mutual-dependency/1900-6418069/?ftag=CAD-01-10abi2f

با این حال، این رابطه رو به رشد بین لانا و همراهش Mui است که قلب تپنده بازی است. موی یکی از بسیاری از گونه های بومی این سیاره است – موجودی کوچک و سیاه مایل به رنگ که بهتر است به عنوان ترکیبی بین گربه و میمون توصیف شود. این جفت مدت کوتاهی پس از اینکه لانا در جستجوی خطرناک خود قرار می گیرد، ملاقات می کنند و این خطر است که این دو را به هم نزدیک می کند زیرا آنها به سرعت یک پیوند ناگسستنی را تشکیل می دهند. هر دو شخصیت نقاط قوت و محدودیت های خود را دارند، اما به زودی یاد می گیرید که با هم، یکدیگر را کامل می کنند و رابطه ای را ایجاد می کنند که بر اساس وابستگی متقابل ساخته شده است. این موضوع بسیاری از معماهای Planet of Lana را با خبر می‌کند و لانا می‌تواند دستورات اساسی را به Mui صادر کند تا بتواند در بسیاری از موانعی که با آن روبرو می‌شوید حرکت کند.

بازی‌های دیگر قبلاً زیبایی‌شناسی گیبلی را اتخاذ کرده‌اند، اما Planet of Lana با استفاده از لحن آشنا – سبک و رنگارنگ و در عین حال پرداختن به موضوعات پیچیده – و بررسی مضامین و ایده‌های مشابه با استودیوی انیمیشن ژاپنی یک قدم جلوتر می‌رود. . رابطه بین حیوانات، طبیعت و انسان یکی از برجسته‌ترین موتیف‌های داستان است که بررسی می‌کند چگونه عدم تعادل و ناهماهنگی نه برای سیاره و نه برای ساکنان آن سودی ندارد. کاوش در مضامین زیست‌محیطی به‌ویژه الهام‌گرفته از گیبلی است، و به‌ویژه با توجه به بحران زیست‌محیطی در دنیای واقعی، تفکر برانگیز و تأمل‌برانگیز است. سرنخ‌هایی در مورد تاریخ سیاره نیز در سراسر بازی پراکنده است، با نقاشی‌های مرموز غارها و زیارتگاه‌های مخفی که تصویری از گذشته و آنچه منجر به رویدادهای کنونی شده است، تشکیل می‌دهند. بازی هرگز هیچ یک از این ها را بیان نمی کند، توجه داشته باشید. این قصیده ای برای داستان سرایی بصری و رویکرد “نشان نگو” است که شما را با طرح سوالاتی در مورد اسرار فریبنده سیاره درگیر می کند.

بازی‌های دیگر قبلاً زیبایی‌شناسی گیبلی را اتخاذ کرده‌اند، اما Planet of Lana با استفاده از لحن آشنا قدمی فراتر می‌گذارد – لحنی که سبک و رنگارنگ است و در عین حال به موضوعات پیچیده نیز می‌پردازد.

مشخص است که لانا و موی چقدر به یکدیگر اهمیت می دهند و همه اینها بدون هیچ دیالوگ قابل فهمی استادانه منتقل می شود. شخصیت‌های Planet of Lana به زبان بیگانه خیالی صحبت می‌کنند، بنابراین شخصیت‌پردازی با ترکیبی از زبان بدن و لحن صدا به دست می‌آید. موسیقی متن فوق‌العاده – ساخته‌شده توسط تاکشی فوروکاوا، که کارهای قبلی‌اش شامل The Last Guardian می‌شود – همچنین شما را در رابطه‌شان با موسیقی متن ارکستر احساسی که موج می‌زند و زه‌ها را جذب می‌کند، بسیار جذب می‌کند.

بخوانید:   ورود ناو آمریکایی به دریای چین جنوبی در میانه تنش‌ها بر سر تایوان

اکثر پازل ها به طرق مختلف چالش برانگیز هستند، نیاز به استدلال، زمان بندی دقیق و مهارت های پلتفرم برای تکمیل دارند، چه با دشمنان غیرقابل پیش بینی سر و کار داشته باشید، چه با استفاده از فیزیک برای دستکاری اشیا یا استفاده از محیط برای کشف چگونگی عملکرد فناوری اولیه. با این حال، تکرار یک مزاحمت گاه به گاه است. فقط چند بار وجود دارد که می توانید قبل از اینکه این اقدامات خسته کننده شوند، به Mui دستور دهید تا به طناب برسد یا با استفاده از یک چوب به عنوان وسیله شناور در آب شنا کند. تنوع تا حدی رایج است، اما هنوز هم چند بار به همان چاه باز می گردد.

شرحی ارائه نشده است

برگشتن از دهکده در جهت مخالف تجربه‌ای دلخراش است، زیرا ارتش آخرالزمانی از روبات‌های سیاه رنگی شروع به جمع‌آوری نشانه‌های زندگی می‌کنند. صدای صلح آمیز امواجی که به ساحل برخورد می کنند، به شدت با جیغ و فریاد مردم و صدای غیر طبیعی استعمارگران بی چهره جایگزین می شود و تضاد شدیدی بین آرامش و هرج و مرج ایجاد می کند. با وارونه شدن تمام دنیایش، لانا برای نجات خواهر و دهکده اسیر شده‌اش تلاشی به ظاهر غیرممکن را آغاز می‌کند و شما را وارد یک ماجراجویی چهار ساعته جذاب می‌کند که الهام گرفته از بازی‌های ماجراجویی پازل سینمایی مانند Another World، Inside، و Oddworld است. سلسله. می‌توانید تکه‌هایی از هر یک از این بازی‌ها را در گیم‌پلی Planet of Lana، از پلتفرم‌سازی عمدی تا حل معما مبتنی بر منطق و فیزیک، مشاهده کنید. با این حال، این فیلم‌های انیمیشن استودیو گیبلی هستند که به‌عنوان تأثیر اصلی برای توسعه‌دهنده سوئدی Wishfully عمل می‌کنند – چیزی که از همان چند ثانیه اول بازی آشکار است.

شما همچنین احساس مسئولیت شدیدی برای محافظت از هر دو شخصیت به دلیل آسیب پذیری ملموس آنها دارید. لانا به دلیل اینکه قادر به جهش از شکاف های عظیم یا زنده ماندن از سقوط های طولانی نیست، همیشه به طور مشخص احساس انسان می کند. این نه تنها او را دوست‌داشتنی می‌کند، بلکه تنشی را که هنگام برخورد با موقعیت‌های خطرناک به وجود می‌آید، افزایش می‌دهد. شما نمی‌توانید مستقیماً با ماشین‌های مهاجم مقابله کنید، بنابراین مواقعی وجود دارد که مجبور می‌شوید از مخفی کاری برای دور زدن خطر با خمیدن در چمن‌های بلند یا دار زدن در تونل‌ها استفاده کنید. در مواقع دیگر، شما باید تصمیم ترسناکی بگیرید تا دشمن را به سمت یک شخصیت جذب کنید تا به دیگری زمان بدهید تا یک معما را حل کند. فهمیدن اینکه چگونه می توان از هر دشمن فلزی عبور کرد، به خودی خود یک معماست، و آزمون و خطا در آن وجود دارد، زیرا ماشین ها در صورت مشاهده، در پایان دادن به زندگی Lana یا Mui تردید نخواهند کرد. این معمولاً منجر به ناامیدی نمی شود، زیرا اکثر پست های بازرسی نسبتاً سخاوتمندانه هستند، اما چند لحظه وجود دارد که مرگ شما را مجبور می کند چند سکانس کشیده را دوباره تکرار کنید – که تنها با حرکت آهسته لانا تشدید می شود.

با باز کردن تصویری از آسمان روز، سبک هنری با دست نقاشی شده بلافاصله شما را جذب می‌کند و فیلم‌هایی مانند Spirited Away و My Neighbor Totoro را تداعی می‌کند، بدون اینکه بخواهید سبک دقیق آن‌ها را تکرار کنید. به عنوان مثال، اشیاء نزدیک به صفحه با جزئیات دقیق تری پوشانده می شوند، در حالی که پس زمینه های پر جنب و جوش از خطوط قلم مو گسترده تر و ضخیم تر استفاده می کنند و یک تصویر لایه ای ایجاد می کنند که باعث می شود احساس کنید در داخل یک نقاشی تعاملی هستید. فقط نگاهی به اسکرین‌شات‌ها زیبایی‌شناسی فوق‌العاده بازی را می‌فروشد، اما در حرکت به همان اندازه خیره‌کننده به نظر می‌رسد، با درخت‌هایی که در نسیم تاب می‌خورند، موجوداتی که هنگام عبور از جنگل‌ها از دید شما دور می‌شوند، و سازه‌های باستانی که پس از دهه‌ها خفته بودن، جان می‌گیرند. دنیا احساس زنده بودن می کند حس مقیاس نیز نه تنها از منظر بصری، بلکه به دلیل چشم‌اندازی که به حیطه وظایف لانا می‌دهد، قابل توجه است. سفینه مادر ربات غول‌پیکر که در ابتدا در دوردست ظاهر می‌شود، با نزدیک‌تر شدن به ساختار پیش‌بینی‌اش، به تدریج بیشتر و بیشتر از افق را مصرف می‌کند و نقطه عطفی قابل مشاهده برای پیشرفت سفر شما فراهم می‌کند.

آلبوم عکس

سیاره لانا در دهکده ماهیگیری عجیب و غریب شروع می شود که قهرمان اصلی آن را خانه می نامد. وقتی خواهر بزرگترتان را تعقیب می‌کنید، گاهی تلو تلو می‌خورد – که باعث خنده خواهر بزرگ‌تر می‌شود – به شما فرصت داده می‌شود تا با سکوهای دوبعدی بازی، پریدن و بالا رفتن از اسکله‌های چوبی، سکوها و پشت بام‌هایی که باعث بالای این شهر کوچک اما متراکم پس از گذر از بازار شلوغی که در آن مردم توت فرنگی و ماهی تازه صید شده می فروشند، از کنار آشپزی که سبزیجات را خرد می کند در میان بخار بخار می گذرید و سپس از کنار قایق های خالی لنگر انداخته در آب های شفاف شهر که بر روی آن ساخته شده است عبور می کنید. این لحظه‌ای از آرامش است که می‌توان آن را با مکان روستایی روی زمین اشتباه گرفت، اگر ماه فراگیر بر آسمان تسلط نداشت. همانطور که به تدریج از شهر خارج می‌شوید و به سمت تپه‌های سرسبز نزدیک می‌شوید، این آرامش زودگذر با منظره شوم ده‌ها غلاف قطره‌ای که در جو سیاره فرو می‌روند، از بین می‌رود.

موی زیرک است و می‌تواند از ارتفاعات بلند بپرد تا به طناب‌ها و اهرم‌های دوردست برسد تا به لانا کمک کند تا از روی صخره‌ها و موانع دیگر عبور کند. آنها همچنین با مخلوقات موجودات دیگر سیاره ارتباط دارند، که می توانند با ایستادن بر روی صفحات فشاری پوشیده از شاخک، تاقچه های بیگانه را باز کنند یا جانوران بزرگتر را کنترل کنند تا آنها را از مسیر خارج کنند. از سوی دیگر، لانا می‌تواند اجسام سنگین را بکشد و به موی کمک کند تا از بدنه‌های آبی عبور کند، زیرا موجود کوچک به شدت از این چیزها می‌ترسد. این پویایی است که سیاره لانا را از الهاماتش جدا می کند و واقعاً بر شما تأثیر می گذارد که چقدر هر دو شخصیت به یکدیگر نیاز دارند تا این تلاش را تا انتها ببینید. می‌توانید به Mui بگویید اشیاء حساس به زمینه را متوقف کند، دنبال کند و با آنها تعامل داشته باشد، یا از مکان‌نما برای دستور دادن به آنها برای ایستادن در یک نقطه خاص استفاده کند. قرار دادن این مکان‌نما در نقطه‌ای که هدف آن قرار می‌گیرید، گاهی اوقات می‌تواند کمی سخت باشد، اما این مشکل جزئی است که از آسانی عاشق شدن به پیوند مشترک این دو نمی‌کاهد.

بخوانید:   Under the Waves یک بازی ماجراجویی روایت محور در مورد غم و اندوه است