تفاوتها و ویژگی های قالب بتن سقف ، دیوار و ستون پست مگ

Table of Contents

تفاوتها و ویژگی های قالب بتن سقف ، دیوار و ستون پست مگ

مقاومت قالب های پلیمری زیاد است و در برابر باد دچار مشکل نمی شود اما تخته های چند لایه معمولاً استحکام بالایی ندارند. شاید قیمت قالب های پلاستیکی کمی بالا به نظر برسد اما دوام بالا، نصب آسان و اجرای دقیق آن باعث شده که قالب پلیمری جایگزین پلی وود شود و مورد تایید بسیاری از افراد قرار بگیرد. شرایط خرید قالب های پلیمری و ثبت سفارش برای شما فراهم شده است. از طرفی دیگر، سقف‌ها و ستون‌های موجود در سازه هم نیاز به قالب بندی و آرماتور دارند. پیش از شروع بتن ریزی سقف، آرماتوربندی تیرچه بلوک انجام می‌شود. معمولا در سازه‌های بتنی برای سقف از تیرچه استفاده می‌کنند و وسط آن ‌را با بلوک یا یونولیت پر می‌کنند.

استفاده از قالب پلیمری درجه دو علاوه بر ایجاد خطر در کارگاه باعث هدر رفت سرمایه و ایجاد مشکلات اجرایی سازه شود. نگهداری بتن ریخته شده در مناطق سردسیری اجتناب ناپذیر می باشد. استفاده از خاک به عنوان عایق بر روی وسایل فوق می تواند مفید واقع گردد در هر حال اهمیت نگهداری از بتن، خصوصاً، در شرایط جوی فوق از اهمیت اجرای مناسب آن کمتر نمی باشد. برای مثال ضد یخ نیترات دار می تواند گزینه مناسبی برای استفاده در بتن و بتن ریزی در این شرایط باشد. وجود دستگاه بتونیر در محل و بررسی سلامت و کارکرد صحیح آن قبل از انجام عملیات بتن ریزی.

بخوانید:   ولیعهد عربستان به دلیل نامعلومی برنامه سفر به سئول را لغو کرد

نحوه استفاده از قالب بتن پلاستیکی

یکی از قدیمی ترین و رایج ترین انواع قالب، قالب های چوبی هستند که عموماً از چوب یا تخته سه لا ساخته sepanta می شوند. تولید این نوع قالب بسیار آسان است و معمولا در محل ساخته می شوند؛ اما برای سازه های بزرگ وقت گیر می باشد. نکته قابل توجه درباره قالب چوبی این است که قبل از استفاده از الوارهای چوبی باید وضعیت آن را به دقت بررسی کرد. در سقف‌های دال بتنی نیز ابتدا کل سقف مانند تیرها، شمع گذاری و قالب‌بندی می‌شود. سپس با توجه به نوع یک طرفه یا دو طرفه بودن آن، آرماتوربندی سقف انجام شده و بتن ریزی می‌شود. مرحله نهایی مربوط به باز کردن قالبهای سقف های تیرچه بلوک میباشد که غالبا یک هفته تا ده روز بعد از زمان بتن ریزی میباشد .

  • گرما و سرمای بیش از حد، باعث ایجاد مشکلاتی در انتخاب مواد سازنده قالب و محافظت از آن‌ها می‌شود.
  • قالب بندی و آرماتوربندی یکی از مهم‌ترین مراحل آماده‌سازی قبل از بتن‌ ریزی است.
  • با توجه به ارتفاع سقف از دو نوع پایه‌ اطمینان برای زیرسازی استفاده می‌شود.

پايه‌هاي اطمينان را نبايد قبل از آنكه اعضا و قطعات بتني توان كافي براي تحمل وزن خود و بارهاي وارد را كسب كنند، جمع كرد. تفاوت اصلی آن ها این است که آلومینیوم چگالی کمتری نسبت به فولاد دارد و همین عامل باعث سبک ‌تر شدن قالب می گردد. آلومینیوم نیز از استحکام کمتری نسبت به فولاد برخوردار است و این امر باید قبل از استفاده از آن در نظر گرفته شود. معمولا قالب چوبی تاب می‌ خورد، متورم و منقبض می‌ شود، استفاده از روکش غیر قابل نفوذ آب روی سطح چوب تا حد زیادی از نفوذ آب جلوگیری می کند.

بخوانید:   نگاه دوگانه ژاپن؛ سکوت دربرابر جنایت اتمی آمریکا، هشدار علیه قدرت اتمی روسیه

قالب هایی از جنس مواد شیمیایی(فایبر گلاس و پلی اتیلن)

وجود لکه‌های هیدراتاسیون بر روی سطح بتن نشان‌دهنده هیدراتاسیون ناقص سیمان، مقاومت کم و دوام پایین سطح بتن است. اواخر دهه 1970 میلادی (دهه 1350 شمسی) را می‌توان به عنوان عصر توسعه قالب بتن در نظر گرفت. در این دوره، دو معمار کوبایی اقدام به طراحی قالب‌های مخصوص برای ساخت تمام وسایل خانه از قبیل مبلمان و پنجره کردند. البته مدتی بعد مشخص شد که وسایل ساخته شده توسط این قالب‌ها دارای محدودیت‌های مختلفی هستند و از نظر طراحی با خانه‌ها مطابقت ندارند.

ساختار سازمانی

قالب بتن نباید به دلیل نیروهایی که ممکن است به آن وارد شود، جابه‌جا شود. در صورت جابه‌جایی قالب، سطح نهایی بتن ممکن است دچار انحرافات جدی شود که در نهایت باعث بروز مشکل در سازه بتنی نهایی خواهد شد. این قطعه بار قالب و سایر بارها از جمله، بار ساختار، بار مواد، بار کارگران و غیره را تحمل می‌کند.

ورقه‌های تشکیل دهندۀ قالب بتن که توسط شرکت تسکو ساخته می‌شود. جداره داخلی است که در تماس یا بتن قرار دارد و شکل نهایی آن را به وجود می‌آورد. این نوع از قالب‌، ترکیبی از چند قطعه است که از قبل ساخته شده‌اند. این قطعات چارچوب فلزی دارند و معمولا یا فولادی هستند یا آلومینیومی.