شیر پروانه ای چیست و انواع شیرپروانه ای فارس استیل | کسری ساران

این نوع شیرآلات از اجزای مختلفی تشکیل شده اند که این اجزا شامل عملگر، دیسک، ست، بدنه و اهرم می باشند. بنابراین می توان گفت که شیرها از جنس های متفاوتی ساخته می شوند و انتخاب متریال مناسب می تواند به پارامترهای مختلفی مانند هزینه، طول عمر و شرایط سیستم بستگی داشته باشد. آلیاژی از آهن که با حداقل 10.5 درصد کروم ساخته شود، استنلس استیل است. کروم با ایجاد یک لایه از اکسید خود بر روی سطح آهن مانع از خوردگی آن می شود.

مشخصات فنی شیر پروانه ای

شیر پروانه ای چیست و انواع شیرپروانه ای فارس استیل | کسری ساران

نشانگر موقعیت نقش مهمی در عملیاتی نگه داشتن سیستم های حفاظت در برابر آتش دارد. شیرهای پروانه ای به عنوان دریچه های کنترلی عمل می کنند که می توانند آب را برای آتش زدن سیستم های اسپرینکلر یا لوله ایستاده یا بخش هایی از آنها ببندند. هنگامی که یک شیر کنترل ناخواسته بسته می شود، می توان کل ساختمان ها را بی دفاع رها کرد. دریچه های پروانه ای به دلیل وزن سبک، هزینه کم، کارکرد آسان و سریع معروف ترین هستند. یک شیر قطع کن پروانه ای یک صفحه فلزی دارد که به یک ساقه متصل است.

تماس در ساعات اداری

سنسور جریان سیال را تشخیص می دهد و هر موقع سنسور تشخیص دهد که
شیر باید باز یا بسته شود، پیامی به عملگر ارسال شیرهای صنعتی شرکت می شود. شیر فلنج دار از متریال مختلفی مثل چدن، فولاد و استیل تولید می شود. ازطرفی دیگر بدنه اصلی شیر با نشیمنگاه به جای زاویه صفر درجه در زاویه خاصی متصل می شود. با اعمال نیرو به محرک، دیسک در جهت عمودی یا افقی حرکت کرده و اجازه عبور سیال را می دهد.

  • یعنی رفیق ابزار حتی در انتخاب قطعاتی که به چشم نمی آیند هم صرف جویی نکرده است.
  • در این مدل عملگر از نوع پنوماتیک یا بادی است و به دلیل قدرت زیاد عملگر، سرعت این سیستم بسیار زیاد است.
  • شیر پروانه ای یا باترفلای ولو یکی از انواع شیرآلات چرخشی است که به دو صورت دستی و خودکار در بازار خرید و فروش می‌شود.
بخوانید:   استارت‌آپ برای مبارزه با آتش‌سوزی‌های جنگلی، هوش مصنوعی مولد، دید رایانه‌ای را فیوز می‌کند
در واقع شیرهای پروانه ای از مجموعه شیرهای صنعتی یک ربع گرد هستند و عملکرد آنها بسیار شبیه شیر توپی می باشد. این دیسک نازک می تواند همیشه در مسیر آب بماند بدون اینکه حرکت آب از طریق دریچه به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. یکی از مزیت های شیر پروانه ای گیربکسی آن است که میتوان دسته ی چرخشی این شیر را با یک موتور پنوماتیک تعویض کرد و آن را طوری تنظیم نمود که به صورت خودکار عمل کند.

شیر پروانه ای ویفری گیربکسی میراب

قبل از خرید شیر پروانه ای، مهم است که بدانید چه مایعی از طریق سیستم شما عبور می کند، چه مایع، گاز یا دوغاب. شیرهای پروانه ای مورد استفاده برای سیستم های گازی به حداقل میزان نشتی مشخص در دما و فشار کاری خاص نیاز دارند. شیرهای مایعات برای جلوگیری از نشت مایعات نیاز به مهر و موم محکم دارند. بسته به فضای کاربری و همچنین گشتاور مورد نیاز جهت انجام عملیات باز و یا بسته نمودن شیرهای پروانه ای از انواع مختلف محرک ها یا عملگرهای دستی، گیربکسی، برقی، پنوماتیکی، هیدرولیکی و یا کنترلی استفاده می شود.