شیر گیوتینی چیست؟ پیکاتک | kasrasaran

شیر گیوتینی چیست؟ پیکاتک | kasrasaran

برای باز و بسته کردن شیر از چرخش فلکه متصل به محور شیر استفاده می شود. به طور مثال NPS 1 مساوی است با DN 25 بر اساس استاندارد ASME B16.10 اندازه یک شیر همان اندازه اسمی لوله ای است که به آن متصل می شود. از نظر کيفيت کالا و استاندارد مربوطه در اختيار آنان قرار دهد. استاندارد شير هاي گيوتيني MSS SP81 بوده که در اين استاندارد ابعاد، فشار کاري، تست و تلورانسهاي مربوط به آن گردآوري شده است.

  • معمولا شیرهای پروانه ای بزرگتر مجهز به گیربکس (Gear Box) می باشند.
  • • عملکرد تنظیم آن بدتر از شیر قطع کن و مخصوصاً شیر پنوماتیک (شیر الکتریکی) است.
  • شافت یا همان استم شیر چاقویی از متریال استیل  یا فولاد تولید می شود که برای مقاوم سازی آن در برابر سایش و فشار باید عملیات حرارتی روی آن انجام بگیرد.
  • در این حالت سیالات در تماس کمتری با دستگاه قرار می گیرند و از خوردگی در امان خواهد بود.
  • در شیرهای پروانه ای فلنجی گیربکسی نیز چرخش فلکه متصل به محور شیر سبب باز و بسته شدن شیر می شود.
  • این شیر در سیستمی استفاده می شود که سیال غیر خورنده در آن جریان دارد.

به‌کارگیری این نوع شیر دارای مزیت های بسیاری است که مهم ترین آن ها قابل تعویض بودن آن بدون جدا شدن از سیستم است. شیر گیوتینی(شیر تیغه ای) یکی از متداول ترین و کاربردی ترین شیر ها است که دارای قیمت نسبتا پایین و مزیت افت فشار اندک می باشد. کاربرد اصلی شیر های گیوتینی در قطع و وصل جریان عبوری می باشد. جنس این نوع شیر ها از انواع مختلف فلزات و آلیاژ ها ساخته شده است که یکی از آن ها شیر گیوتینی استیل است که جنس بدنه آن از استنلس استیل ساخته شده است. در این مطلب از پیکاتک به بررسی شیر گیوتینی استیل می پردازیم. شیرهایی گفته می شود که دارای یک تیغه عمودی در وسط شیر بوده و به صورت تدریجی باز یا بسته می شوند .شیرهای گیوتینی دارای بدنه ای از جنس چدن ،فولاد،استیل می باشند و تیغه آنها به صورت معمول از جنس استیل ضد زنگ می باشد.

بخوانید:   ورود هیاتی از نمایندگان آمریکایی به تایوان در بحبوحه تنش با چین

موارد کاربرد شيرهای پروانه ای

شیر های فلکه که باز و بسته شدن آن به صورت کشویی هست و جهت تنظیم دقیق شدت جریان به کار می رود. شیرهای پروانه ای استنلس استیل غالبا در صنایعی نظیر نفت و گاز، پتروشیمی، صنایع کاغذسازی، دریایی، سیستم های کنترل سوخت و به طور کل محیط های خورنده است. شیرهای پروانه ای استنلس استیل (Stainless Steal) برای سیالات غیر خورنده با دمای بسیار پایین (از 268- درجه) یا بسیار بالا (تا 649 درجه) نیز مناسب است. اتصال به خط لوله در شیر گیوتینی در مدل های لاگ تایپ و ویفری از سایز “2 تا “36 در کلاس فشاری 150 مطابق استاندارد ASME B16.5 و و بر اساس استاندارد EN1092 در کلاس های فشاری PN10, PN16, نگاهی به این بچه ها بیندازید PN6 تولید می شوند. این شیر ها به دلیل اینکه اتصال ویفری یا لاگ دارند دارای وزن کمتری هستند و از نظر ابعادی نسبت به سایر شیرآلات صنعتی و شیر دروازه ای فضای کمتری اشغال میکنند. تیغه این نوع شیرها همانند لبه چاقو عمل کرده و باعث برش سیال می گردد.

شیرآلات فولادی

محتوای مولیبدن بالاتر در گرید 316 می تواند اثرات نامطلوبی بر شکل پذیری آن داشته باشد، بنابراین ورق استیل 304 انتخاب بهتری است. به علاوه در پروژه هایی که محدودیت مالی وجود دارد، ورق استیل 304 ارزان قیمت تر از 316 است. برای باز و بسته کردن این شیر می توان از حالت های دستی و اتوماتیک مانند پنوماتیکی استفاده کرد. مهره ماسوره اين نوع شيرها يكي از مزيتهاي مهم آن است بطوريكه به راحتي قابل تعويض است بدون آنكه شير از خط جدا شود. دیسک شیر گیوتینی اغلب به دلیل برخورد با سیال همیشه از جنس‌های استیل و فولاد با پوشش کرم و آلومینیوم برنز که مقاومت بالایی در برابر سایش و خوردگی دارند تولید می‌شود.

بخوانید:   فرانک کوزیک، هنرمند و صاحب برچسب پوستر RIP، 1962-2023

شیر پروانه‌ای یا باترفلای ولو یا Butterfly valve یکی از انواع شیرآلات صنعتی می باشد که طبق استاندارد API609 طراحی شده و برای قطع و وصل جریان در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرد. شیر پروانه‌ ای از نوع شیرآلات چهار زمانه می باشد که به صورت ۹۰ درجه می چرخد و باعث می شود که کاملاً باز و کاملاً بسته ‌شود. دلیل نامگذاری این نوع از شیر ها شباهت ساختاری آن ها به حرکت پروانه است که دیسک آن همچون بال پروانه عمل کرده و باز و بسته می شود. همچنین شیر پروانه ای از نوع شیرآلات دو جهته (bi- directional) بوده به این معنی که از هر دو طرف می تواند روی خط نصب شود.