قالب بتن (انواع – اجزا و ویژگیها)

از معایب آن می توان به این اشاره کرد که تنها یکبار قابل استفاده است و نمی توان شکل آن را تغییر داد. اگر قالب بتن دست دوم از سلامت کافی برای تحمل فشارهای وارده برخوردار نباشد؛ میتواند شکل سازه نهایی را تغییر داده و بر روی مقاومت آن تاثیر منفی بگذارد. بتن با تغییر حرارت، منبسط و منقض میشود؛ به همین دلیل درزهای انسباط در المانهای طویل بتنی تعبیه میشوند. در این روش اسلیوهای تاسیسات مکانیکی و محل داکت ها در سقف و دیوار اجرا می شود و عبور لوله های مربوطه از بارشوهایی که پیش از بتن ریزی در آنها تعبیه شده؛ انجام می شود . در روش قالب بندی – بتن ریزی باید بدانیم که مواد ترمیمی چطور در سطح موجود جریان و نفوذ پیدا میکند. برای رها کردن قالب بتن از نوعی روغن شیمیایی استفاده می شود که به آن روغن قالب بتن گفته می شود. این داربست به دلیل وزن سبک نصب آن نیز راحت می باشد. طراحی معماری در این روش، به دلیل محدودیت دهانه قالبها باید با ابعاد قالب سازگار و منطبق باشد.

در قالب بندی فلزی، بدنه ها در پاره ای اوقات از یک قطعه قالب و گاهی از اتصال چند قالب مدولار به هم به موجود می آیند. تولید و تهیه انواع قالب فلزی و قالب چوبی ( قالب مدولار (قالب بتن ، قالب فلزی …. قالبهای وافل ، ظروف پلاستیکی قابلمه ی شکلی هستند که ابعاد و شکلهای متفاوتی از آنها وجود دارد قالب وافل در واقع برای حذف بتن در دال های بتنی بکار گرفته می شود. پیش از روی کار آمدن این نوع قالبها، قالبهای سقفی دیگری مانند قالبهای یوبوت، بابل دِک و کوبیاکس در طراحی و اجرای سقف سازه ها بکار گرفته میشدند که پس از کارگزاری در سقف ها و ریختن بتن در حفره های درون دال دیگر نمی شد از آنها استفاده کرد. اما مزیت مهم قالبهای سقفی وافل در همین کاربرد دوباره ی اینهاست به این ترتیب که پس از بتن ریزی و سخت شدن بتن، قالبها را جدا کرده و دوباره آنها را در بخشی دیگر بکار می گیرند. قالب فلزی بتن : این قالب بتن ریزی همان طور که از نامش پیداست از فلزات تشکیل شده است و اکثرا از فولاد ساخته می شود. قالب لغزنده: همان طور که از نامش پیداست قابل حرکت است و اکثرا هیدرولیکی هستند.

برای هر پروژه توصیه میشود مراحل انجام کار جهت مشخص شدن روند آمادهسازی، انتخاب مواد و روند کنترل کیفی، به صورت آزمایشی و در مقیاس کوچک انجام شود. قالب های بتن در انواع مختلف چوب، آجر و یا فلز می باشد که انتخاب نوع قالب موردنظر بستگی به نوع پروژه، هزینه برآورد شده و زمان در دسترس جهت اتمام پروژه دارد. قالب های فلزی از جمله پرکاربردترین نوع قالب ستون می باشند که در انواع سازه ها از آن ها استفاده می شود. عمل قیچی این امکان را میدهد که قالب به عقب چرخانده شود و بتوان صفحات را بدون نیاز به پایین آوردن قالب به سطح زمین، تمیز و روغن کاری کرد.

درصورتی که وزن چکش بیش از ۱۵ پوند باشد باعث آسیب رساندن به لایههای زیرین و آرماتورها میشود. در شرایطی که آرماتورها دچار خوردگی شدید شده و قطر آنها کاهش یافته است با یک مهندس سازه جهت تعمیر آنها مشورت کنید. یکی از رایج ترین انتخاب ها، پانل بهبود یافته است، در این مورد فقط به عنوان جداکننده استفاده می شود. از مهمترین نکات استفاده از قالبهای وافل دقت در انتخاب شکل و ابعاد آنهاست. قالبهای فلزی بتن عموماً از فولاد ساخته میشوند، در صورت استفاده صحیح و نگهداری از قالبهای فولادی، حتی در ۲۰۰۰ چرخه کاری، ممکن است پایداری آنها حفظ شود. در چند وقت اخیر صحبتهایی از حضور برخی از مربیان خارجی در پرسپولیس مطرح شد و حتی نام برخی از مربیان داخلی هم به میان آمد، اما همچنان توافقی صورت نگرفته تا حالا دوباره یک نام آشنا مطرح شود. چنانچه ابعاد ستون از یک مقدار مشخص بیشتر باشد از قید های لوله ای برای جلوگیری از تابیدگی ستون استفاده می شود. معمولا پیمانکاران و شرکتها برای پروژههای کوچک بخاطر صرفه اقتصادی قالب بتن دست دوم خریداری میکنند و بعد از استفاده چنانچه قصد فروش داشته باشند به راحتی به فروش میرسانند.

بخوانید:   چطور به عنوان یک گیمر حرفه ای، کسب درآمد کنیم؟

در غیر اینصورت آب برای بتن و حتی میلگردها مشکلی ایجاد نمی کند. خاصیت بتن طوری است که با گذشت زمان مقاومت آن نه تنها کاهش پیدا نمی کند بلکه در طول زمان با محکم تر شدن سیمان و افزایش مقاومت آن، بیشتر نیز می شود. بعد از نصب قالبها،باید آنها با روغن چرب شوند تا بتن در هنگام جداسازی به راحتی از قالب جدا شود. در موارد مشابه می توان قالب فلزی بتن را به صورت یکپارچه در آورد و به وسیله جرثقیل در محل مورد نظر نصب نمود. در بسیاری از موارد میتوان از آرماتور اضافه در کنار آرماتور آسیب دیده استفاده نمود. در حالی که تولید چنین سازه هایی از فولاد فقط در کارخانه انجام گرفته و در بعضی موارد ساخت اشکال معماری از فولاد، بسیار مشکل و حتی غیر ممکن می باشد.

داغ بودن قالب فلزی در فصل گرم است، چرا که این مسئله از عوامل تأثیرگذار بر صافی سازه و بتن بوده و حتی می تواند تغییر رنگ آن را در پی داشته باشد و در نتیجه سبب کاهش کیفیت سازه گردد. همچنین از مزایای بتن در دسترس بودن مواد تشکیل دهنده آن می باشد که می توان آن ها را به راحتی و با قیمت مناسب تر تهیه نمود. از مهمترین ویژگیهای استفاده از قالبهای سقفی وافل ، قابل استفاده ی مجدد بودن آنهاست. 6. قابلیت بکارگیری برای استفاده ی مجدد. جهت پایداری مانورهای دیوار با ارتفاع بیش از ۳ متر استفاده می گردد. مخلوطی که بسیار روان باشد (با اسلامپ بالا) راحتتر در جای خود قرار میگیرد. از دیگر مزایای بتن، حمل آسان آن می باشد که می توان هم مواد تشکیل دهنده بتن (شن، ماسه، سنگدانه و آب) و هم خود بتن را به آسانی بصورت آماده از محل تولید یا کارخانه به کارگاه یا محل بتن ریزی منتقل کرد.

از آن ها در ارتفاع بالا یا در سطوح افقی استفاده می قالب بتن تونل فرم شود. از دیگر مزایای بتن مقاومت بسیار خوب آن در برابر آتش سوزی می باشد این در حالی است که مقاومت فولاد در برابر آتش سوزی بسیار پایین است و در برابر آتش سوزی های بزرگ زودتر فرو می ریزد. سیروس صارمی با بیان اینکه هر محصولی که در فهرست استاندارد اجباری قرار داشته باشد پیش از فرایند تولید در کارخانجات باید پروانه کاربرد علامت دریافت کند و در حین تولید نیز مقررات استاندارد را رعایت نماید، افزود: پیش بینی می شود تا پایان سال میزان پروانه های کاربرد علامت استاندارد اجباری جدید برای کالاهای تولیدی استان به ۱۲۰ فقره پروانه افزایش یابد. و از فروریزی ساختمان که ممکن است خسارت جبران ناپذیری را به بار آورد جلوگیری می کند. برای پیش بارگذاری میل مهارهای مخصوص سنگ با شیار مارپیچ (رزوه شده)، بار از طریق یک جک (با سوراخ در وسط) به میله رزوه شده توسط گیره اعمال میشود (مشابه بست قورباغه). اطمینان از ثابت و محکم شدن قالب و عدم لغزش آن تحت بار با استفاده از میل مهارهای انبساطی یا مهارهای مخصوص بستن سنگ صورت میپذیرد. همچنین سرعت بالا در اجرای سازه با استفاده از قالب فلزی یکی دیگر از مواردی است که فعالان این عرصه را به سوی این قالب ها سوق دهد.

بخوانید:   پروژه راه‌آهن چین، قرقیزستان، ازبکستان از سر گرفته می‌شود

یکنواخت بودن ساختار بتن نیز از دیگر مزایای بتن می باشد و موجب استحکام سازه بتن آرمه می شود. از مهمترین مزایای بتن مقاومت فشاری بالای بتن می باشد که در ترکیب با فولاد به منظور تقویت آن باعث می شود در مقایسه با دیگر سازه ها نظیر سازه های فولادی علاوه بر داشتن مقاومت بالاتر، حاصل کار مقرون به صرفه تر نیز تمام شود. مخلوط مواد تعمیری با روشهای مختلف و وسایل مناسب به طرف قالب حمل میشود. قالب پلی وود (Plywood Formwork) که یک محصول ساخته شده از چوب است نیز برای قالببندی استفاده میشود. محافظت از بلوک پلی استایرن دیوار باید بوسیله پوشش مناسب تأمین شود. درزبندی یا تزریق فوم برای سطوحی که تماس قالب به سطح بخوبی انجام نمیشود مناسب است. دبیر کل سازمان ملل متحد روز سه شنبه به وقت محلی به خبرنگاران گفت که در مذاکرات برای ازسرگیری صادرات غلات اوکراین از دریای سیاه اوکراین هنوز کار زیادی باقی مانده است. این شرکت با استفاده از تکنولوژی روز و بکارگیری نیروی متخصص توانسته کلیه محصولات خود را با کیفیت و استاندارد های بالا به بازار عرضه و از لحاظ صرفه جویی در وقت صنعتگران با استقبال فزاینده ای مواجه گردد. ساخت و ساز از بهترین هنرهایی است که انسان آن را طی قرن ها آموخته است و در طی این مدت انسان از ابزارآلات مختلفی برای راحتی و تسریع در کار خود استفاده کرده است این وسایل در طول این سال ها بارها و بارها تغییر کرده است و پیشرفته تر از قبل شده است.

قالب باید متناسب با حجم و فشار مواد و مصالح تعمیری باشد. 2. کاهش حجم بتن. به منظور کاهش انقباض ناشی از خشک شدن بتن مشخصات همه مخلوطها بایستی بهینه باشد. 4. پرداختِ با کیفیت خوب و قابل دستیابی برای بخشهای زیر سقف و طاقهای در معرض دید، مشروط به برخورداری از مشخصات. با توجه به اهمیت این شیوه قالب بندی در این مقاله شما را با مشخصات کلی این قالب ها ، روش اجرا، کاربرد و مزایا و معایب آنها بیشتر آشنا کردیم. در فرایند قالببندی، از پنلهای بسیار زیادی استفاده میکنند که هر کدام دارای ویژگیهای خود میباشد و با توجه به نوع سازه و نقشه اجرایی، میتوان انواع قالببندی را در اشکال مختلف اجرا کرد. در مواردی که از مصالح خود متراکم استفاده میشود نیازی به ویبره زدن نیست. مواد اصلی تشکیل دهنده بتن سنگدانه، سیمان و آب می باشد و بسته به نوع کاربرد آن، بتن با نسبت های مختلف مواد تشکیل دهنده خود و تحت شرایط منحصر به فرد، در انواع مختلفی تولید می شود. قالب های مورد استفاده (به شکل⌈) می باشدکه بصورت پشت به پشت (به شکل⌈⌉) در دو طرف دیوار و بخشی از سقف ها را قالب بندی می کند و با قرار گرفتن قالب های متوالی در کنار هم، بدون قالب واسط سقفی ( ⌈⌉⌈) یا همرا با آن(⌈⎺⌉⌈) مجموعه قالب های دیوار و سقف را تشکیل می دهند.

بخوانید:   کندوی Destiny 2 در حالی که به شکل نهایی مبارزه می کند سقوط خود را تجربه می کند

در مواردی که تعمیر زیر سقف صورت میگیرد بستن داربست یا شمع میتواند جهت نگهداشتن قالب بصورت محکم به سطح بتن استفاده شود. بطوری که قالبها کاملاً به سطح موجود محکم میشود. در مواردی که عمق تعمیر عمودی کم یا جزئی باشد، لبههای سطح قائم باید تراشیده و تمیز شود تا از ایجاد حبابهای هوا جلوگیری و لبهها با مواد تعمیری کاملاً پر شود. مخصوصا اگر بتن ریزی سازه ها بصورت متراکم انجام شده و در قسمت هایی که در تماس با هوا قرار دارند از بتن هوادار استفاده شده باشد، در این صورت نیاز به مقاومت ویژه نیست. در سطوح قائم با ارتفاع بیش از ۳ متر برای جلوگیری از جدا شدن و فشار اضافی به قالب باید بتن ریزی در چند مرحله انجام شود. برداشتن بتن خراب با چکش پنوماتیک ۱۵ پوندی.

در مورد جدیدترین تغییراتی که به وجود آمد استفاده از بتن برای بتن ریزی سازه ها بود، از فواید بتن قیمت پایین آن ، حمل آسان و استحکام بالا می توان نام برد.برای بتن ریزی سازه ها به یکسری تجهیزات و دستگاه ها نیاز داریم که هر کدام در جاهای مختلفی به کار می آیند. به طورکلی به منظور استفاده از قالب های بتن برای قالب بندی لازم است تا یکسری از نکات به طور کامل پوشش داده شده و در نظر گرفته شوند. در ادامه به یکسری از این تجهیزات خواهیم پرداخت. البته نباید نسبت آب به سیمان پایین (کمتر از ۰/۴) فدای اسلامپ بالا بشود. سطوح اشباع شده از آب مانع پیوستگی مناسب میشود. این نوع قالب با توجه به ویژگی های آن یکی از قالب های پرکاربرد و مناسب می باشد.از مزایای آن می توان به استحکام بالا اشاره کرد. درنتیجه کیفیت سازه بسیار پایین خواهد آمد که این موضوع برای سازههای نوین و پیشرفته مناسب نخواهد بود. این وسیله نیز با گذشت زمان و پیشرفت صنعت و تکنولوژی، پیشرفته تر شده و امروزه انواع مختلفی مانند داربست فلزی، داربست نمایشگاهی یا اسپیس فریم، داربست مثلثی و…

با گذشت زمان شیوه ی ساخت وساز و همچنین مواد اولیه مصرفی تغییر کردند و دستخوش تغییرات بسیار زیادی شدند. نماینده گناوه باید در روز چهارشنبه هفته جاری به عنوان میهمان با اتحاد کامیاران استان کردستان دیدار کند. شوت باید طوری نصب شود که بتن بر اثر نیروی ثقل داخل قالب را کاملاً پر کند. کاملاً درست است که بگوییم جوش از فلز پایه محکم تر است. از دیگر مزایای بتن می توان به عایق صوتی بودن آن اشاره کرد مخصوصا اگر از نوع خاصی از بتن که حاوی پوکه های معدنی است، در آن استفاده شود که در این صورت به طور قابل ملاحظه ای عایق خوبی در برابر صوت خواهد بود. با توجه به سنگین بودن قطعات قالب دیوار و سقف، وجود جرثقیل و دیگر امکانات سنگین برای نصب الزامی است. شایان ذکر می باشد که؛ وزن قالب های تسمه 6 به نسبت قالب بتن های لبه 5 سنگین تر می باشد و همچنین از مقاومت بالایی در مقابل فشار بتن ریزی برخوردار می باشند که باعث افزایش طول عمر آنها می گردد. قفل های پهلوی قالب فلزی مخصوص کار سنگین در انتهای قالب باعث هموار بودن و صافی جاده ساخته شده به وسیله قالب فلزی می شود.در انواع متنوع سایز ها موجود است.