ویدئو وال چیست؟

نقطه عطف این نمایشگرها قاب یا بزل بسیار نازک در حد صفر میلیمتر است، که بیشتر برای مکان هایی که خطوط بزل محدود کنند است مورد استفاده قرار میگیرند. طبیعتا حافظهای که در آن استفاده شده است، ظرفیت پایینی خواهد داشت. نیت ویدئو وال ها معمولا در بازهی ۴۵۰ تا ۲۰۰۰ است، که انتخاب عدد مناسب بر اساس محل قرارگیری ویدئووال در فضاهای داخلی (Indoor) یا فضاهای مسقف خارجی با تابش نور خورشید (Semi Outdoor) انجام میگیرد. نمایشگر ها نسبت به کیفیت و برند استفاده شده قیمت گذاری می شوند و در صورت نیاز به یک نمایشگر ال ای دی ارزان قیمت می توانیم به تابلو روان های تک رنگ که بیشتر برای نمایش متن ها است اشاره کرد. در دنیای تبلیغات، تابلو های دیجیتالی با داشتن قابلیت تحرک متن و تصاویر و توانایی ارائه ویدئو کمک به تبلیغات وسیع تر و کامل تر می نماید. تابلو های روان ( دیجیتالی) امروزه به دلیل طراحی و نصب آسان تر آن هم به دلیل پیشرفت تکنولوژی و تجهیزات حرفه ای و کامل تر، نسبت به گذشته بیشتر مورد توجه افراد جهت تبلیغات قرار گرفته اند. با توجه به اینکه تلویزیونهای خانگی و معمولی توانایی کار در چنین محیط هایی را برای مدت طولانی ندارند، برند های شاخص تولید کننده سیستمهای تصویری مبادرت به طراحی و ساخت نمایشگرهای نسل جدید یا ویدئو وال نموده اند.

مانیتورهای صنعتی، نوع خاصی از نمایشگرها هستند که برای کاربردهای خاص ساخته شدهاند. یکی از این روشها استفاده از پروژکتور به جای ویدیووال یا چندین مانیتور معمولی و مجزا به جای ویدیووال است. این نوع از سیستم پخش یکپارچه تصاویر از تکنولوژی لامپ تصویر یا پروژکشن بهره می برد. کاربرد تلویزیون شهری بصورت معمول در محیط های Outdoor است فقط در بعضی موارد در فروشگاههایی که پنجره رو به بیرون به سمت آفتاب مستقیم است از تلویزیون شهری داخل فروشگاه استفاده میشود. در سمت چپ در زیر صفحه آیکون برنامه ظاهر شده که به ما می گوید باید برنامه مورد نظر جهت ساخت تابلو روان را انتخاب کنیم.

مدل RGB هر پیکسل یک LED قرمز و سبز و آبی دارد اما مدل RGB2 هر پیکسل دو LED قرمز و سبز و آبی دارد. مثلاً P10 نشان دهنده ماژولی است که فاصله بین مرکز تا مرکز دو پیکسل مجاور آن ۱۰mm است . تاکنون تابلو اس ام دی اوتدور برای فضاهای بیرونی آزمایش نشده است و در حال کلی استفاده از آن در محیط بیرونی منطقی نیست، اما برای فضای داخلی فوق العاده می باشد. اما بطور کلی نوعی از ویدئو والها که خصوصا جهت فضاهای شهری استفاده می شوند تلویزیون شهری اطلاق می گردد. وی اجازه ساخت نخستین تبلیغ رنگی را در مکزیک در ۸ فوریه ۱۹۶۳ دریافت کرد و «برنامه Paraiso Infantil» ساخت وی، از تلویزیون XHGC شهر مکزیکوسیتی پخش شد. سازمانها، نهادها و خریداران مختلف هرکدام نیازها و دلایل خاص خود را برای نصب و استفاده از ویدئو والها دارند. اینها معمولاً روی صفحه نصب شدهاند و اغلب دارای صفحهنمایش لمسی برای تعامل کاربر هستند.

یکی از مهمترین مواردی که هنگام خرید ویدئو وال باید به آن توجه کرد، فاصله قاب تا قاب (Bezel to Bezel) این نمایشگرها است. یک نوع خاص از تلویزیونهای Indoor تلویزیونهای کِرو یا خمیده است که در نمایشگاه ها بسیار کاربرد دارد و علاوه بر داشتن جلوه گستره دید بیشتری دارد. مادر برد بکار رفته در ویدئو والها و تلویزیونهای شهری از فناوری پیشرفتهتری بهره بردهاند و به همین دلیل کیفیت بالاتری دارند. همانطور که از نام این محصول پیداست، تصاویر از کنار هم قرار گرفتن نطقه ها (لامپ های) LED در کنار یکدیگر بصورت پیوسته ایجاد میشوند. ما در ادامه میخواهیم تفاوتهای بین این دو را بررسی کنیم تا بدانیم کدام یک از این محصولات گزینه مناسبتری برای استفاده ما خواهند بود. که از یک تا چند عدد می باشند. مثلاً هر جمله را با یک رنگ نشان دهند یا یک جمله را با سه یا چهار رنگ مختلف نشان دهند. این به معنی این است که 3 رنگ سبز، آبی و قرمز را با هم ترکیب کرده و باعث ایجاد نوری 7 رنگ و ترکیبی می شوند.

بخوانید:   کرونا در چین؛ شفافیت خبری، خواسته جامعه جهانی

در مقاله قبلی شرکت الکامپ مبحثی تحت عنوان اتاق مانیتورینگ را توضیح دادیم و گفتیم که این اتاق نظارت در مکانهای وسیع که در آنجا تعداد بسیار زیادی از دوربین های مداربسته استفاده می شود کاربرد دارند. استفاده از مانیتورهای صنعتی هرچند قیمت بیشتری نسبت به مانیتورهای خانگی و معمولی دارند، در پزشکی و صنعت اهمیت زیادی دارند و باعث میشوند خطاهای دیداری موجب آسیب به سلامتی و تولید نشوند. کد های روی برد مدار چاپی ماژول ها فقط به شرکت های تولید برد مدار چاپی مربوط است . ماژول های تک رنگی که تنها می تواند در نمایشگر تابلو روان یک رنگ را نشان دهد. سایر کشورها نیز که تصاویر سیاه و سفید با ۶۲۵ خط نور را بر روی فرکانسهای UHF, تابلو روان VHF به نمایش میگذاردند، برنامههای رنگی را بر روی شبکههای مشابه به سادگی پخش میکردند. از همین رو در مقایسه با سایر دیگر المان ها همچون نخل ها علاوه بر قابلیت پخش نور و یا ارائه تصاویر رنگی، نمایشگر شهری قادر به پخش ویدیوهای مختلف نیز می تواند می باشد. ماژول ها امکان جداسازی و پیوند مجدد را دارند و با استفاده از کابل ” فلت ” به صورت سری در کنار همدیگر قرار می گیرند.

از لحاظ رنگ بندی به دسته های تک رنگ و سه رنگ و هفت رنگ و فول کالر تقسیم میشود. در جدول بالا شما با مطالعه لیست قیمت تابلو روان فول کالر و آشنایی با مشخصات آنها می توانید اطلاعات اولیه را بدست آورید و در صورت تمایل به خرید و کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان مجرب ما تماس بگیرید. تابلو روان و ویدئو وال دو محصولی هستند که نمایش اطلاعات را برای شما ممکن میسازند. علاوه بر این مانیتورهای صنعتی درگاه های خاص و زیادی برای اتصال با دستگاه مختلف را دارند و باعث میشود از هر دستگاهی که اطلاعات را برای نمایش بگیرد با کیفیت بالا به مخاطب نشان دهد. ویدئو وال VIDEO WALL که با نام Display Wall نیز شناخته می شود به مجموعه چند نمایشگر گفته میشود که با هدف ایجاد تصویر در ابعاد بزرگتر، در کنار هم قرار میگیرند، این سیستم نمایش عریض صنعتی و یکپارچه با کار کرد ۲۴ ساعت (برخی از مدل ها برای استفاده ۱۸ ساعت مناسب هستند) و هفت روز هفته در ۳۶۵ روز سال با قابلیت پخش تعداد زیادی از ورودیهای ویدئویی در فرمت های مختلف می باشد.

بخوانید:   بهترین معاملات بازی: در Game Pass، بازی های سوئیچ و موارد دیگر صرفه جویی کنید
ماژول ها از کنار هم قرار گرفتن چندین ال ای دی با تراکم خاص(متناسب با قیمت تراکم نیز متفاوت است)تشکیل شده است . بدون وجود منبع تغذیه امکان کار کردن تابلو وجود نداشته و توسط این قطعه است که برق به ماژول ها رسیده و ال ای دی ها شروع به روشن شدن می نمایند. در کنار تفاوت در مادر برد، در نوع هاب هم این دو محصول با یکدیگر تفاوت دارند. در نمایشگرهای ویدئو وال ۴٫۹ میلیمتر، ۳٫۵ میلیمتر و ۱٫۸ میلیمتر می باشد. امروزه به لطف تلاش شرکت های معتبر فعال در این عرصه و بهره گیری از تکنولوژی های نوین صنعتی، این فاصله به عدد شگفت انگیز ۰٫۸۸ میلیمتر (کمتر از ۱ میلیمتر) رسیده است.

این مانیتور عریض دارای نرم افزار و سخت افزارهایی است که مجزا از نمایشگر بوده و نمایش تصاویر را روی انواع ال سی دی و ال ای دی با کیفیت بالا و رزولوشن نامحدود فراهم میکند. وجود یک حافظه داخلی در این نمایشگرها از قطع یا اختلال در نمایش محتوا جلوگیری میکند. این نوع نمایشگرها قابلیت استفاده بصورت ۲۴ ساعته را دارا میباشند، ولی به دلیل عمر نسبتا پایین لامپهای تصویر پروژکتور، هزینه نگهداری بالایی جهت تعویض لامپ های تصویر دارند. ویدئو وال (VIDEO WALL ) یک سیستم نمایش عریض صنعتی و یکپارچه با کار نمود ۲۴ ساعت و هفت روز هفته در ۳۶۵ روز سال با قابلیت پخش تعداد زیادی از ورودیهای ویدئویی در فرمت های مختلف میباشد .

ماژول ها قطعاتی هستند که سطح آن ها را لامپ های ال ای دی کوچک پوشانده است. اگر در پاساژها یا خیابانهای شهر به نمایشگر وال ال ای دی تلویزیون شهری دقت کرده باشید، متوجه خواهید شد افراد بسیاری علاقهمند به تماشای محتوای در حال پخش از این سیستمها هستند. از دیگر ویژگیهای پنل ویدئووال، جلوگیری از جا ماندگی تصویر یا (Screen Burn-in) است. اما سوالی که پیش میآید این است که این دو محصول چه تفاوتهایی با یکدیگر دارند و کدام یک نسبت به دیگری برتری دارد. هر چقدر اندازه این نقاط LED و فاصله آنها از هم کم تر باشد، کیفیت تصویر افزایش پیدا می کند. چراکه خیلی از مخاطبان شما زمان زیادی ندارند تا چند دقیقه تبلیغات برند شما را تماشا کرده و درنهایت متوجه شوند که شما چه خدمات و محصولاتی را به آن ها ارائه می دهید. قیمت تابلو روان led ها با قیمت خیلی پایین دارای قطعات دست دوم و نامرغوب است. در واقع تابلو های روان یکی از مهمترین این رسانه های تبلیغاتی است و امروزه خیلی بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. برای تامیین انرژی مورد نیاز برد کنترلر و ماژول ها در تلویزیون شهری از منبع تغذیه استفاده می شود. اما در تلویزیون شهری این موضوع اصلا مطرح نیست.

در ساده ترین حالت می توانید فیلم ها را روی فلش بریزید و به تلویزیون بزنید ، یا اینکه می توانید از راه دور مثلا از تهران به تلویزیونی که در نصف جهان اصفهان قرار گرفته فیلم را ارسال کنید تا پخش شود. این در حالی است که در گذشته تاکید میشد، زمان پخش برفک تلویزیون نیز تعداد مخاطبان رسانه ملی بیش از دیگر رسانههاست. ویدئووال یا مانیتور صنعتی قیمت بالایی دارند که این موضوع باعث شده است صاحبان مشاغل ویژگی های این تلویزیون صنعتی را نادیده بگیرند و از مانیتورهای با مصارف خانگی و شرکتی برای کار خود استفاده کنند. چنانچه که بخواهیم راجع به قطعات تابلو روان صحبت کنیم بایستی در ابتدا از اصلی ترین قطعه تابلو روان یاد کنیم که این قطعه مهم و حیاتی همان ماژول های ال ای دی میباشند.

بخوانید:   یازدهم | ketabko

قاب به گونه ای طراحی شده است که هیچ گونه فاصله یا درزی بین ماژول ها در ردیف ها و ستون ها نباشد. ماژول ها بلوک های مربع و یا مستطیل شکلی هستند که با کنار هم قرار گرفتن تعدادی از آنها کابینت ها ساخته می شوند. سیستم ویدئو وال یک سیستم نمایش یکپارچه با ابعاد وسیع و با قابلیت دریافت تعداد زیادی از ورودی های ویدئویی در فرمت های مختلف می باشد. با توجه به استفاده عمده تلویزیون های شهری در فضای باز. کمیسیون ارتباطات فدرال در آمریکا دریافت هیچ استانداری فنی مشخصی برای روند تولید تلویزیون وجود ندارد، بنابراین تمامی ایستگاههای تلویزیونی مشابه در آمریکا تنها مجوز آزمایشی دریافت کردند و هیچ مجوز تجاری داده نشد. با این حال، اکثر رایانههای شخصی صنعتی با مادربردهای COTS تولید می شوند. اکنون ما میخواهیم هر یک از این ویژگیها را به صورت دقیق نام ببریم و سپس آنها را به طور کامل بررسی کنیم. این در صورتی است که اگر بخواهیم از نمایشگرهای خانگی استفاده کنیم دارای چنین دوامی نمی باشند و حداکثر تا ۱۲ ساعت در روز می توان از آنها برای تصاویر بصورت مدام استفاده کرد. این شرکت فنی مهندسی در سال ۱۳۸۶ تأسیس شده و توانسته است در سالهای فعالیت خود به برترین تولیدکننده انواع تلویزیون شهری و کلیه محصولات مبلمان شهری تبدیل شود.

مانیتورهای معمولی در صورتیکه ۲۴ ساعته روشن باشند مشکلاتی از قبیل گرم شدن بیش از حد، سوختن برد و پیکسل هنگام نمایش پیدا میکند. همچنین رطوبت محیط نیز در کارکرد قطعات تاثیر گذار است که با استفاده از کولر گازی در مناطق مرطوب می توان میزان رطوبت را کاهش داد. و همچنین مراکزی که پخش تبلیغات در محیط های درونی دارند، جذاب میکند. IC ماژول، برد آدرس دهی ماژول، چیپ ست و قاب پلاستیکی از اجزای تشکیل دهنده ماژول می باشند که دستورات مختلف از برد ماژول دریافت شده و با توجه به فرمان هایی که می دهد در نهایت باعث روشن و خاموش شدن ال ای دی های مختلف می گردد. به همین دلیل بسیاری از کشورهای پیشرفته و حتی کشور خودمان برای نمایش تبلیغات دیجیتال و اطلاعرسانیهای خود به استفاده از نمایشگرهای بزرگ روی آوردهاند. کارت های آنالوگ و دیجیتال I/O متصل شده به نمایشگرها، آنها را به عنوان یکی از قدرتمندترین و آسانترین کنترلر برنامه های کاربردی در این تاریخ تبدیل کرده است.