پایان سوزوم حول یک مرجع ظریف استودیو گیبلی می چرخد

که در قلعه متحرک هاولبازگشت به گذشته، دو قهرمان فیلم را به هم پیوند می‌دهد و آغاز داستان هر دو را به هم می‌پیوندد. ولی سوزومه همان نوع فیلم عاشقانه نیست قلعه متحرک هاول. تمرکز روی رشد سوزومه است، راهی که او از بی‌تفاوتی و خودویرانگری به کسی می‌رسد که واقعاً می‌خواهد زندگی کند. بنابراین، اگرچه او برای نجات سوتا از در می گذرد، اما در واقع دارد خودش را نجات می دهد. او به گذشته نگاه می کند و نسخه جوان تر و ناامید خود را می بیند و به آن دختر کوچک گریان می گوید که همه چیز درست می شود. این داستان او را کاملاً به هم پیوند می‌دهد و پایان را به آغاز بازمی‌گرداند – درست مانند فیلم میازاکی، به روش خودش.

یکی از سوزومهسر تکان دادن گیبلی آشکار است – شخصی در رسانه های اجتماعی گربه ی سنگی دایجین را که به تنهایی سوار قطار می شود، مشاهده می کند و تصویر را با زمزمه دل. دیگری ظریف تر است: سریزاوا، دوست سوتا که به صندلی انسان تبدیل شده است، قهرمان داستان، سوزومه و عمه اش تاماکی را در حین بازی به مقصد نهایی می برد. «روژ نو دنگون» از جانب خدمات تحویل کیکی روی گوشیش اما بهترین تکان دادن گیبلی فیلم، ظریف ترین آن است. در واقع، حتی ممکن است واقعاً هم نباشد بودن یک مرجع کامل – و با این حال اگر آن را به عنوان یکی بخوانید، خیلی بیشتر طنین انداز می شود.

بنابراین وقتی سوزومه وارد درگاه جادویی خود می شود و خود را در آن چمنزار گل های وحشی می یابد، شبیه پژواک فیلم میازاکی است. سوزومه برای نجات سوتا وارد زندگی پس از مرگ می شود، همانطور که سوفی برای نجات هاول وارد گذشته شد. مسلما، سوزومه نبردهای غول‌زلزله و کرم‌های غول‌آسا بیشتر را نشان می‌دهد، به اندازه‌ای که مقایسه فوری محو شود. اما پس از اینکه سوزومه سوتا را نجات می‌دهد – و با انجام این کار، اراده خود را برای زندگی دوباره به دست می‌آورد – به مزرعه گل‌های وحشی خیره می‌شود و متوجه شکل کوچکی در دوردست می‌شود. این خودش است، در کودکی.

بخوانید:   رادیو فرانسه: تعمیق روابط چین و ایران وزنه تعادلی در مقابل غرب است

سوزومه می‌آموزد که اگر می‌خواهد سوتا را نجات دهد باید به دری که ابتدا وارد شده بود بازگردد، بنابراین به خرابه‌های شهر خود بازمی‌گردد. آن سکانس یادآور صحنه اقلیمی داخل است قلعه متحرک هاول، که در آن، پس از تخریب قلعه هاول، سوفی درب جادویی خود را بر روی چند صخره در میان خرابه ها پیدا می کند. سوفی با باز کردن آن در، به دوران کودکی هاول برخورد می‌کند، و نسخه‌ای از علفزار را که به او نشان داده بود، مشاهده می‌کند، سپس او را تماشا می‌کند که با دیو آتشین خود Calcifer ملاقات می‌کند و معامله‌ای را انجام می‌دهد که به قیمت قلب هاول تمام می‌شود.

سوزومه، دختری نوجوان با موهای بلند تیره در دم اسبی، متعجب به نظر می رسد

تصویر: CoMix Wave Films/Crunchyroll

(اد. توجه داشته باشید: این پست حاوی اسپویل هایی برای پایان است سوزومه – و برای Studio Ghibli قلعه متحرک هاول.)

همانطور که صحنه شروع به محو شدن می کند، سوفی به هاول می گوید: “مرا در آینده پیدا کن!” و هاول و کلسیفر هر دو به او نگاه می کنند. به شدت گفته می شود که این دلیلی است که هاول بعداً در زندگی خود به دنبال او می گردد و همچنین دلیلی است که سوفی در نهایت می تواند او را نجات دهد.

بینندگان یاد می‌گیرند که این دروازه‌ای به زندگی پس از مرگ است، و دلیل اینکه سوزوم می‌تواند آن را از درگاه ببیند این است که او به‌نوعی به عنوان یک دختر بچه به قلمرو سرگردان بوده است. فلاش بک ها نشان می دهد که سوزومه در کودکی به دری اسرارآمیز وارد شده است و چهره ای که تصور می کرد مادر مرده اش است به استقبال او رفته است. پس از آن، او یک صندلی را پیدا کرد که فکر می کرد گم کرده است، صندلی که در نهایت سوتا مورد نفرین قرار می گیرد.

برخلاف دو فیلم قبلی شینکای، اسم شما و آب و هوا با تو، آخرین او، سوزومه بر تأثیر یک فاجعه واقعی تمرکز دارد: زلزله و سونامی توهوکو در سال 2011. این فیلم‌ها به استودیو گیبلی اشاره می‌کنند – نقاط تماس فرهنگی که تماشاگران احتمالاً آن را تشخیص می‌دهند – به‌طور خاص ریشه‌های جهان را دارند. سوزومه به واقعیت ما نزدیک تر است، قبل از اینکه پیوند فیلم با فاجعه 2011 به طور کامل آشکار شود.

در طول فیلم، همراهان تصادفی سوزومه و سوتا در سراسر ژاپن سفر می کنند تا درهای جادویی را ببندند. مقایسه آن پورتال ها با درگاه جادویی جادویی که در هایائو میازاکی دیده می شود، چندان دور از دسترس نیست. قلعه متحرک هاول. این امر به ویژه زمانی صادق است که سوزوم برای اولین بار از یکی از آن درها عبور می کند و علفزاری سرسبز پوشیده از گل های وحشی را می بیند – منظره ای که به راحتی می تواند در کنار مزرعه ای زیبا قرار گیرد. هاول سوفی را نشان می دهد در فیلم میازاکی

سوزومه اکنون در سینماها است

منبع: https://www.polygon.com/23682454/suzume-ending-explained-hayao-miyazaki-howls-moving-castle

طرفداران نویسنده و کارگردان انیمیشن ماتوکو شینکای ممکن است متوجه تکان دادن های دوره ای به فیلم های استودیو گیبلی در جدیدترین اثر او شوند – و آنها بسیار عمدی هستند. اما این ارجاعات فقط ادای احترام به معروف ترین استودیوی انیمیشن ژاپن نیستند: آنها هدف بسیار خاصی را دنبال می کنند.

سوفی، زنی جوان با موهای نقره‌ای، با لباس آبی رنگ دوره ویکتوریا، جلوی دری قدیمی ایستاده است.  یک دستش را به آن فشار می دهد.  در پس زمینه چند ویرانه دیده می شود.

تصویر: استودیو گیبلی